Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Yeni Veritabanı - Wikilala

Değerli Kullanıcılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 2024 yılı için Wikilala veri tabanına abone olunmuştur.

Erişim adresi: https://www.wikilala.com/

Kampüs dışından erişim için: https://kutuphane.kastamonu.edu.tr/vetisbt/ 

Wikilala nedir?

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlı (1729-1928) ve Erken Cumhuriyet Dönemine ait (1923-1950) metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde günümüz Türkçesiyle "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir.

İçerik Hakkında:

Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

Toplamda 2 milyon sayfası aşan 67 süreli yayın ve yüzlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

· Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.

· Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.

· Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.

· Makaleler, Yazmalar, Belgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

Saygılarımızla,

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Telefon: 0366 280 1250 E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.