Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Belge Sağlama

 "Kütüphaneler Arası İşbirliği Sistemi" nedir?

"Kütüphanelerarası İşbirliği Sistemi", Kastamonu Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunmayan kitap/makalelerin, Türkiye'deki diğer üniversite ve araştırma kütüphanelerinden ödünç alınabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Üniversitemiz kütüphanesi dermesinde bulunmayan bir yayının (kitap veya makale), KİTS (Kütüphaneler Arası Takip İşbirliği Takip Sistemi) üyesi 155 üniversite kütüphanesinden herhangi bir tanesinde mevcut olması durumunda; bu sistem kullanılarak, talep edilen yayın yönetmeliklerde belirtilen süreler dahilinde ödünç alınabilmektedir.

Aranılan yayının bilgileri, aşağıda yer alan form doldurularak, "Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı"na iletilmelidir. Daha sonra, daire başkanlığımız tarafından sistem üzerinden talep edilecek yayın kullanıcıya ulaştırılacaktır.

Aranılan yayının bulunduğu bilgi merkezinin, KİTS üyesi olup olmadığını öğrenmek için, lütfeburaya tıklayınız.

"Kütüphaneler Arası İşbirliği Sistemi"nden kimler yararlanabilir?

Bu hizmetten üniversitemiz akademik ve idari personeli ile doktora ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedir.

Başvurular, kits@kastamonu.edu.tr kurumsal e-posta adresine yapılmaktadır.

"Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS)"  nedir?

TÜBESS, kullanıcıların akademik bilgi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ülkemizdeki bilgi merkezlerinin kaynak paylaşımında işbirliği yapmalarını amaçlamaktadır.

Kaynak paylaşımı TÜBESS’e dahil olan bilgi merkezinin Belge Sağlama Hizmetleri aracılığı ile fotokopi ve ödünç verme şeklinde gerçekleştirilecektir.

Katılımcı bilgi merkezleri sistem kullanımı için yetkilendirdikleri BS Hizmetleri aracılığı ile “TÜBESS Politika Editörü” üzerinden kaynak paylaşım politikalarını (fotokopi ve ödünç vermek kuralları, süresi, ücretleri vd.) belirleyebilmekte ve bu yolla sistem üzerinden ortak belge sağlama işlemlerini yürütmektedir.

Başvurularınız için kddb@kastamonu.edu.tr kurumsal e-posta adresine yapılmaktadır.