Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

“Lehçediz” Dil ve Kültür Araştırmaları Odağında Teknolojik İmkânlar

Değerli Kullanıcılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız, Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Osmanlı Türkçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Edebiyat ve Toplum öğrenci topluluğunun katkıları ile düzenlenen Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim Üyelerinden Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak katılımı ile “Lehçediz” Dil ve Kültür Araştırmaları Odağında Teknolojik İmkânlar konulu panel, 30 Nisan 2024 tarihinde Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleşti.

Türk dili ile yazılmış olan eserlerdeki sözcüklerin, hangi sözcüklerle bir araya getirildiği, hangi anlamlarda ve bağlamlarda kullanıldığı ortaya konulduğu edebî eserlerdeki folklorik unsurlar tespit edilebilmesi ve dilin tarihsel süreçte geçirdiği değişim takip ortaya konulması için kullanılan teknolojik imkânlar ve güncel gelişmeler konusunda öğrencilere bilgi vermek amacıyla düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Atalan, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın sonunda Kütüphanemiz Şube Müdürlerinden Hüseyin Somuncu kampüs dışı erişimle ilgili katılımcıları bilgilendirdi.