Elektronik Kaynaklar

 • BMJ Online Journals 
  Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen 30 otorite tıp dergisinden oluşmaktadır. Uzmanlara günlük uygulamalarında yardımcı olmayı amaçlayan, daha çok klinik dergilerdir. 2018 - 2020 yılları arasındaki dergilere tam metin erişim imkanı sağlamaktadır. 
 • CAB Direct
  CABI ürünlerinin tek bir platformdan taranmasını sağlamaktadır. CAB Abstracts Arşivi, CAB eBooks ve Arşivi, Global Health Arşivine ait ürünlere ulaşabilirsiniz.
  • CAB Abstracts Arşiv
   Yaşam bilimleri hakkında özet bilgiler sunan geniş kapsamlı bibliyografik bir veri tabanıdır. Tarım, veterinerlik, çevre, uygulamalı iktisat, gıda bilimi ve beslenme konularını içermektedir. 1973 yılından itibaren 7.3 milyondan fazla kayda erişim sağlamaktadır ve her yıl yaklaşık 350.000 abstrakt eklenmektedir. Kullanım ve tanıtım kılavuzu için tıklayınız.
  • CAB Abstracts (EKUAL)
   Yaşam bilimleri hakkında özet bilgiler sunan geniş kapsamlı bibliyografik bir veritabanidir. Tarım, veterinerlik, çevre, uygulamalı iktisat, gıda bilimi ve beslenme konularını içermektedir.
  • CAB eBooks Arşiv
   Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan içeriği ile “Yaşam Bilimlerindeki” en temel çalışmaları sizlere sunar. CAB eBooks’un tüm içeriği CAB Abstracts tarafından indekslenmektedir. Kitaplar dolaşımı kolay PDF dosyaları ile sunulmaktadır. Kullanım ve tanıtım kılavuzu için tıklayınız.
  • Global Health Arşiv
   7.000'den fazla dergi, rapor, kitap ve konferanstan türetilen Global Health, 1973'ten günümüze 3 milyondan fazla bilimsel kayıt içermektedir. Global Health, dergi, konferans ve raporlardan oluşan tam metin makaleye (90.000'den fazla) sahiptir.
 • Cambridge Journals Online
  2011 - 2012 yılları arasındaki beşeri ve sosyal bilimler, bilim, teknoloji ve tıp gibi konularda dergilere tam metin erişim imkanı sağlamaktadır. 
 • EBSCOHOST (EKUAL)
 • Tam Metin Veri Tabanları
  • Academic Search Ultimate
   Çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda hakemli tam metin dergileri içeren 80 farklı ülkenin yayıncılarının derlendiği veri tabanıdır. Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi, 11,900’den fazla tam metin dergi, 8,700’e yakın hakemli tam metin dergi ve 5,300’den fazla Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi içermektedir.  
  • Business Source Ultimate 
   İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.isadi ve idari bilimler alanında dergilere tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Veri tabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanısıra 1.300’den fazla akademik dergide yayınlanan makalelenin taranabilir atıf bilgilerine de erişmek mümkündür.
  • Central & Eastern European Academic Source
   Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar. İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.
  • ERIC
   ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar. 1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.
  • MasterFILE Complete
   Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın kapsamlı tam metin dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,300’e yakın tam metin dergiye ek olarak, 870’nin üzerinde referans kitabı, 55,100’ü aşkın birincil kaynak dokümanı ve 1.8 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.
  • MasterFILE Reference eBook Collection
   MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.
  • Newspaper Source Plus
   Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete,130 haber bülteni,80 milyona yakın tam metin makale içermektedir.Öne çıkan gazeteler:The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis) Haber bülteni kaynakları: AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China) Televizyon ve radyo haber metinleri kaynakları ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, PBS
  • Open Dissertations
   Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.
  • Regional Business News
   Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.
  • The Belt and Road Initiative Reference Source
   “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır;Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar. 5,000’e yakın tam metin dergi, 50’den fazla gazete ve haber bülteni, 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları içermektedir. 
  • TR Dizin
   TR Dizin,araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur. TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir. ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

Bibliyografik Veri Tabanları

  • Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)
   1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.
  • Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson) 
   Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  
  • Art Index Retrospective (H.W. Wilson)
   'Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar
  • Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 
   İktisadi ve idari bilimler alanında dergilere tam metin erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Veri tabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanısıra 1.300’den fazla akademik dergide yayınlanan makalelenin taranabilir atıf bilgilerine de erişmek mümkündür.
  • Education Index Retrospective: 1929-1983 
   Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur. Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...
  • European Views of the Americas: 1493-1750
   John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika’daki Britanyalılar, Ticaret, Keşifler, Amerika’daki Flemenkler, Amerika’daki Fransızler, Amerika’daki dinler ve inançlar, Korsanlar Köle ticareti ve çok daha fazlası...
  • GreenFILE
   Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.
  • Humanities & Social Sciences Index Retrospective
   Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir. 
  • Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA)
   1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları. 610’dan fazla çekirdek dergiyi indeksler, 120’nin üzerinde derginin seçilmiş ve öncelikli sayılarını indeksler, 1960’a kadar uzanır. Güçlü bir konu terimleri sözlüğü vardır.
  • MEDLINE
   Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.
  • Newswires
  • EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.
  • Social Sciences Index  Retrospective
  • Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.
  • Teacher Reference Center
  • Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.
  • Web News
  • EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

Kanıta Dayalı Veri Tabanları 

  • DynaMed: Kanıta Dayalı, Hasta Başı Bakım Aracı 
   Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur.Değerlendirme ve Tavsiyeler, Teşhis, Tedavi ve daha birçok kategori içeren özetlerde randomize kontrollü çalışma (RKÇ) bilgileri, kanıt derecesine bağlı olarak GRADE’e göre hazırlanmış güçlü ve zayıf tavsiyeler, hastalara sunalabilecek alternatif ilaçlar ve referans alınan rehberler yer almaktadır.Mobil cihazlar ile her zaman ve her yerden, hem de internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın DynaMed’e erişim sağlanabilmektedir. Mobil uygulamayı yükleme ve yetkilendirme adımları: https://eis1.my.salesforce.com/sfc/p/1H000000P2eP/a/1H000000bysx/CB3IWtY_U3vOxLIcAnHbRZlLerRdyOBxZYeDRSoOeVM
 • Emerald Premier eJournal
  Emerald, işletme ve yönetim alanlarında önde gelen bir araştırma koleksiyonu yayınlamaktadır ve eğitim, kütüphanecilik, mühendislik ve sağlık ve sosyal hizmetler gibi uygulamalı alanlarda güçlü yönlere sahiptir. Emerald Insight, yüz binlerce dergi makalesi, kitap ve eğitim vaka çalışmaları sunan özel bir araştırma platformudur. 
 • GALE ÜRÜNLERİ
  • Archives Unbound
   Tarihin önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuş, her biri 5.000 ile 200.000 arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyon, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu ve Kuzey Afrika hakkında diplomatik raporları sunmaktadır.
  • Artemis Primary Search
  • Archives Unbound, The Financial Times Historical Archive (1888-2010), Nineteenth Century Collections Online ve The Time Digital Archives veri tabanlarına bu platform üzerinden erişebilirsiniz.
  • Chatham House Online
  • Daily Mail Historical Archive, 1896-2004
  • Early Arabic Printed Books
   Başta İslami bilimler olmak üzere hadis, fıkıh, şer-i hukuk alanlarında dönemin alimlerince kaleme alınmış olan birçok el yazması esere ek olarak 15.yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İslam coğrafyasında yazılmış olan astronomi, tıp, mühendislik, edebiyat, tarih, islam felsefesi, coğrafya ve daha birçok bilim dalında yazıldığı dönem itibariyle dünya bilimine yön vermiş eserlerin orjinal kopyalarını sizlere sunmaktayız. Koleksiyonun büyük bir kısmı “British Library” nadir eserler koleksiyonundan sağlanmıştır.İbn-i Rüşd, İbn-İ Haldun, İbn-i Muhammad al-İdrisi, İbn-i Bacce, Farabi, Gazali, Batalvaysi, İbn-i Sina gibi dönemini ve kendisinden sonra gelen bilim insanlarını da yönlendirmiş olan bir çok alimin el yazması eserlerini bu koleksiyonda inceleyebilirsiniz.
  • Eighteenth Century Collections Online
  • Gale NewsVault
  • Gale Virtual Reference Library
   Tüm disiplinlerde ihtiyaclarinizı karsilayacak 1,700 başlık altında 4000 ciltlik ansiklopedi serisidir. Oğrenciler, araştırmacılar, profesyoneller ve genel okuyucuların ihtiyaçlarını hedefleyen E-Referans kitap koleksiyonudur. Turkce arayuz, MP3 olarak dinleyebilme/indirebilme, atif araclari ve daha bircok ozelligi ile kullanici dostu kitap platformudur.
  • National Geographic Virtual Library
   İnsanlar, kültürler, keşifler ve doğa üzerine dünyanın en tanınmış ve en etkili yayınının 1888-2012 yılları arasındaki eksiksiz tam metin erişimli arşividir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
  • Nineteenth Century Collections Online (NCCO)
  • PowerSearch
  • The Financial Times Historical Archive
   1888-20101888-2010, Londra baskısının ilk sayısından 2010 yılına kadar tüm sayıları sağlamaktadır ve arşiv her yıl genişlemeye devam etmektedir. Her makale, reklam ve borsa şirketleri listesi hem ayrı olarak hem de tam sayfa ve günün sayısı kapsamında gösterilmektedir. Her öge hızlı bulanabilmesi ve incelenebilmesi için konu veya başlığa göre sınıflandırılmıştır. Bu koleksiyonu ekonomik gerileme ve düzelme dönemlerini araştırmak, temel ekonomik göstergeleri ve küresel mali krizin uyarı sinyallerini anlamak ve endüstrinin gelişmesini grafi kle göstermek ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.
  • The Illustrated London News Historical Archive, 1842-2003
  • The Independent Digital Archive, 1986-2012
   The Global eJournal Library, online olarak 11.100’ün üzerinde yayıncı üzerinden sunulan milyonlarca makaleye kesintisiz erişim sağlar. Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir. InformaWorld, çevre bilimlerinden güzel sanatlara, bilgisayar bilimlerinden mühendisliğe kadar birçok bilimsel konu alanında ayrıntılı içeriğe sahip bir veri tabanıdır.  Açık erişim dergilerde 7,000,000 makale, 132 ülkeden  17,000 açık erişim dergi içerir. 
  • The Sunday Times Digital Archive, 1822-2006
  • The Times Digital Archive
   The Times, 1785 yılından bu yana dünya olaylarını objektif bir şekilde kapsayan, hem dünya liderlerine hem halka hitap eden, ödüllü, devamlı yayım yapan en eski günlük gazetedir. The Times Dijital Arşiv, 200 yılı aşkın tam metin  tıpkı basımlardan oluşan, 1785'den bu yana süregelen tüm sayfalarıyla 19. ve 20. yüzyılın en saygın çevrimiçi kaynaklarından biridir. Bu tarihi gazete arşivi, dünyada orijinal olarak yayımlanan kaynaklar çerçevesinde en iyi bilinen ve en çok atıf alan gazete arişivine ulaşmak için araştırmacılara eşsiz bir fırsat sağlar. The Times 1785-2008, 1785-1985 versiyonu olan 200 yıllık arşive 22 yıllık bir eklemeyle kullanıcılara sunulur. Tanıtım sunumu için tıklayınız. 
  • The Middle East Online: Arab-Israeli Relations, 1917-1970
  • The Middle East Online: Iraq, 1914-1974

                                                                       ©BilgehanBilgiliMerkezKütüphanesi