image1 image2 image3 image4

Genel Bilgiler

Kütüphaneler, günümüz dünyasında bilgiye erişim ve bilgi paylaşımı açısından büyük önem taşımakta, bu önem özellikle üniversitelerde bir kat daha artmaktadır. Akademik anlamda bir kütüphane, bulunduğu üniversiteye önemli derecede katkı sağlarken nitelikli ve zengin kaynağa sahip kütüphanesi olan üniversiteler daha hızlı gelişmektedir.

Kastamonu Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, bu doğrultuda üniversite kütüphanesini yapılandırmak ve geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Hedef, üniversitemiz bünyesinde görev yapan akademisyenler ile eğitim gören öğrencilere araştırma yapma, bilgi toplama ve edinilen bilgileri işleme konusunda gerekli olan tüm imkanları sunabilmektir. Bu amaçla daire başkanlığımız basılı ve elektronik kitapların ve dergilerin temini, ihtiyaç doğrultusunda veri taban abonelikleri ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız Şubat 2017 tarihinden günümüze 12.000 m² lik yeni binasında siz değerli kullanıcılarımıza en iyi hizmeti vermek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Kütüphanemizin dermesi LC Sınıflama Sistemi ile 3 katında sergilenmektedir. Zemin katında A-N, 1. katta P-Z ve 2. katta dergi dermesinin sergisini bulmak mümkündür.

Kütüphane binamızın içinde 15 adet tekli (bireysel) çalışma odası, 3 adet grup çalışma odası, 550 kişilik Konferans Salonu, 150 Kişilik Konferans Salonu ve 50 kişilik Konferans salonu bulunmaktadır.

Kütüphanemiz kullanıcı gruplarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla Nadir (Yazma) Eserler Bölümü, Tez Bölümü, Danışma Kaynakları Bölümü, Kitap Dışı Materyal Bölümü, Araştırma Bölümü ve GEKOP Bölümü olmak üzere bölümlere ayrılmıştır.

Kütüphanemiz eğitim-öğretim dönemi boyunca haftanın 7 günü 08:30-22:30 saatleri arasında hizmet verirken, yaz dönemi hafta içi 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Misyon ve Vizyon

Misyon

Kastamonu Üniversitesi’nin eğitim ve öğretim faaliyetlerini desteklemek amacıyla çağdaş ve evrensel bilgiye erişim hizmetlerinin gerektirdiği her türlü donanım, materyal ve fiziki şartlarını geliştiren uluslar arası düzeyde hizmet veren örnek bir kütüphane oluşturmaktır.

Vizyon

Kastamonu Üniversitesi’nin eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarını destekleyen; her gün gelişip ilerleyen yeni yayınlarla zenginleşen, bilimin son verilerini izlemekle görevli, uluslar arası her türlü bilgi gereksinimini karşılayacak personel, kaynak, teknolojik altyapı ve hizmetleriyle saygın otorite bir bilgi merkezi olmaktır.

Yönerge

Bu yönerge, Kastamonu Üniversitesi kütüphane hizmetlerinin sunumunda, görevli personel ve kullanıcıların görev ve sorumlulukları ile çalışma esaslarını belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Yönergeyi indirmek için tıklayınız.